Friluftsscenen
Kesi | Kl. 20:00

Friluftsscenen



Oplev Kesi til Fed Fredag
Oplev Kesi til Fed Fredag den 29. juli kl. 20:00
Kesi har i 2021 udgivet sit første album i 5 år, ’BO4L’, som har fået fremragende anmeldelser og røg ind som nr. 1 på den officielle album chart samt single chart i Danmark. Begge singler fra albummet 'Tilbage' og 'Blå Himmel' er gået nr. 1 på Spotifys single chart.
Kesi startede sammen med Gilli og Benny Jamz den danske bølge af grime i 2011 og har sidenhen udviklet sig til at blive en af landets største pop/urban sangskrivere og artister. Over de seneste par år har han sammen med produceren Hennedub skabt en genkendelig lyd, som har ført hits som 'Følelsen', 'God dag', 'Kom Over' og 'Su casa' med sig, der har bragt ham til tops på Spotify, radio og den officielle single chart.
Kesi blev i 2017 indstillet til hovedprisen til P3 Guld og blev i 2019 hædret med to Danish Music Awards (Årets Solist og Året Urban Act).
Vi gør opmærksom på, at prisen for koncerten stiger på koncertdagen.
Erhverv eller firmaaftale
Har du i forvejen en firmaaftale med Tivoli Friheden eller har du som virksomhed lyst til at give dine medarbejdere en oplevelsesrig dag til Fed Fredag i Friheden? Så tøv ikke med at kontakte os på mail tivoli@friheden.dk for nærmere information. Vi vender tilbage på din henvendelse snarest muligt.
OBS: Egne drikkevarer må ikke medbringes.

Få den helstøbte oplevelse
Book bord på et af vores mange spisesteder inden koncerten starter og få den helstøbte oplevelse. Læs mere om vores udvalg og book bord lige her.